494
357293

MARTIN OLSEN, fåtölj, Vik & Blindheim, Norge, 1950-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Svängd rygg och sits, stoppad, ljusblå sekundär klädsel över beige-gul mönstrad klädsel, rundsvarvade ben och armlän i betsad trä.

Smärre skador och slitage.

Modellen formgiven år 1952-53, producerad hos firman Vik & Blindheim, i Sykkylven, Norge.