610
383585

AXEL EINAR HJORTH, "Utö" konsol / biblioteksbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 660 - 8 870 EUR
6 940 - 9 260 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Betsad furu, rektangulärt. Längd 170 cm, bredd 55 cm, höjd 74,5 cm.

Fläckar, repor.

Christian Björk, Thomas Ekström, Eric Ericson, "Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum 2009, modellen avbildad sid 128.