708
398384

GEORG JENSEN, bordsurtout, Köpenhamn 1921, 830/1000 silver,

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

svenska importstämplar. Design nr 384, dekor av godroner och bladhölstring, genombrutet handtag med druvor, glaskaraffiner med silverproppar. Höjd 23,5 cm, längd 22 cm.

Nagg, propp slipad/avkortad, lagad hänkel.