450
444449

Erik Dietman

(Sverige/Frankrike, 1937-2002)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 930 - 2 410 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Erik Dietman

"Nästan 1 m plåster runt en miljöfördärvare"

Signerad Erik Dietman och daterad -64. Sprayflaska, plåster, trä och plexi. Höjd 24,5, bredd 8,5, djup 8,5 cm.

Formgivare

Erik Dietman, svensk målare och skulptör. Utbildad vid Konstskolan i Malmö. Bosatt i Paris sedan 1959. Verksam som professor dels vid Academie des Beaux-Art i Paris dels vid Konsthögskolan i Stockholm. Språket är viktigt för Dietman. Många av hans konstverk leker med språket i ordvitsar, språkförvrängningar och dubbeltydigheter. Han var en samtida dadaist, allergisk mot makt och tvärsäkra påståenden. Dietman plåstrade in sina föremål eller lindade in dem i gasbindor. Arbetade i sten, brons, gjutjärn och aluminium och verkade också som glaskonstnär. Erik Dietman var påverkad av Marcel Duchamp och Dadarörelsen, nyrealismen och deltog i Fluxus. I Frankrike fick han utmärkelse som årets skulptör.