467823

ALVAR AALTO, fåtöljer, ett par, nr 400, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B för Artek, Finland ca 1939.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Laminerad björk, stoppad sits och rygg, grågrön vävd originalklädsel.

Slitage, medarna skeva, delvis renoverade.

Proveniens

Enligt uppgift inköpta ca 1939 av nuvarande ägares föräldrar.

Pirkko Tuukkanen (red), "Alvar Aalto designer", Alvar Aalto Museum 2002, modellen avbildad sid 174.

Modellen formgiven år 1936.