251
239852

Ferdinand von Wright

(Finland, 1822-1906)
Utropspris
40 000 - 60 000 EUR
453 000 - 680 000 SEK
41 700 - 62 600 USD
Klubbat pris
37 000 EUR
Ferdinand von Wright
(Finland, 1822-1906)

SOMMARLANDSKAP.

Sign. 1877. Olja på duk, 80x105 cm.

Ferdinand von Wrights (1822-1906) popularitet bland den finländska publiken, med de fina fågelstudierna i naturen, där varje fjäder är exakt återgiven, var omedelbar. Hans popularitet håller i sig ännu i dag, men så har han också målat den genom tiderna mest älskade finländska målningen Stridande tjädertuppar, år 1886. Ferdinand var den ende av målarbröderna som fått akademisk skolning i måleri, utomlands både is Stockholm och Dresden och senare i hemlandet under R. W. Ekmans ledning. Han utvecklades även till en suverän landskapsmålare, ofta skildrande trakten kring hans älskade Haminanlax nära Kuopio, eller landskap han hade sett under sina resor runtom i Finland. Det var naturen som var den stora inspirations-
källan för Ferdinand, människor förekommer sällan och utgör då närmast statister i kompositionen.
Målningen Utsikt från Haminanlaks utförd 1853, prisades av Zacharias Topelius i Helsingfors Tidningar som ”en ny vers av Vårt Land” och S. Elmgren skrev i Litteraturbladet att ”ett Finskt landskap aldrig blifvit målat med så mycken natursanning och så konstnärlig idealisering som här, i detta mästerverk”. Konstnärerna, påverkades av det nationalromantiska idealet, sökte sig ut till ödsliga trakter för att måla det ursprungliga finländska landskapet. Dessa skildringar i sin tur blev viktiga minnesbilder för en ung spirande nation. Ingenting beskriver väl så bra den finländska folksjälen som ett insjölandskap.
Under 1870-talet började Ferdinands hälsa vackla, men det hindrade inte honom att måla, och arbetet fortsatte oavbrutet ända fram till hans död 1906, med många högklassiga målningar som resultat. Målningen Sommarlandskap, utförd 1877, visar konstnärens suveränitet i att återge alla färger och detaljer i naturen så troget som möjligt. Varje grässtrå kan urskiljas, ljusets spel i strandbjörkarnas lövverk och sommarhimmelens spegling i vattnet skapar en romantisk stämning. Målningen väcker hos beaktaren associationer till soliga, rofyllda sommardagar. Alla kan känna igen scenen som målats, den representerar en sommaridyll vi alla bär inom oss.