557
212852

NILS THORSSON Vaser, 2 st, "Marselis", Aluminia, Danmark, 1950-tal.

Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
105 - 131 EUR
109 - 137 USD
Klubbat pris
2 300 SEK

Stengods, droppformade, blå glasyr med geometriska mönster. Signerade Marselis A med böljemärket Denmark, Nils Thorssons monogramsignatur samt 2631 resp 2633. Höjd 13-19,5 cm. (2)

Nils Thorsson (1898-1975)
Keramikern och skulptören Nils Thorsson har bl. a. arbetat vid Den Kongelige Porcelainsfabrik i Köpenhamn, där han år 1930 blev konstnärlig ledare. Han arbetade bl. a. med unikt stengods och formgivning av serviser. Thorsson studerade för Patrick Nordström som lärde honom att arbeta i stengods och han kom under sin 60-åriga karriär vid fabriken att finna en mängd nya glasyrer.