550
259422

CHRISTIAN DIOR, tredelad ensemble bestående av byxor, linne samt sjal, 1960/70-tal.

Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
177 - 221 EUR
184 - 230 USD
Klubbat pris
1 000 SEK

Svart linne, fodrad med svart siden. Vida byxor med utsvängda ben, dragkedja baktill. Etikettmärkt: "6632". Midjevidd 70, längd innerben 76 cm. Linne i längre modell med smala axelband, dragkedja baktill. Etikettmärkt: "PATRON ORIGINAL Christian Dior PARIS 64949", "HKH.Hertiginnans af Västerbotten Hovleverantör Märthaskolans FRANSKA AVDELNING STOCKHOLM". Bystvidd 86, rygglängd mitt bak 62 cm (utan axelband). Sjal med fransar, längd 180 (exkl frans), bredd 21 cm.

Obetydligt slitage.