Stilleben med kaffekanna och pipa
Signerad E. Jolin och daterad Paris 1914. Duk 61 x 46 cm.
Jämför "Stilleben med kaffekanna", 1914 (81 x 60 cm), Göteborgs Konstmuseum, avbildad Nils Palmgren, "Einar Jolin", sid 24 (då i Dir H. Fritz Erikssons samling, Stockholm).