No connection to server

Spring Modern Sale 555

 
1322 items
1025. MATTA. Flossa. 777,5 x 332 cm. Sverige 1920-tal.
1025. MATTA. Flossa. 777,5 x 332 cm. Sverige 1920-tal.
Hammer price 
120 000 SEK
Estimate
40 000 - 60 000 SEK
1028. MATTA. Flossa. 334,5 x 232,5 cm. Signerad A.W. E.W. 1933. Sverige.
1028. MATTA. Flossa. 334,5 x 232,5 cm. Signerad A.W. E.W. 1933. Sverige.
Hammer price 
9 000 SEK
Estimate
12 000 - 15 000 SEK
1038. MATTA. Reliefflossa. 540,5 x 325,5 cm. Signerad I.H.K. (Ingrid Hellman-Knafve).
1038. MATTA. Reliefflossa. 540,5 x 325,5 cm. Signerad I.H.K. (Ingrid Hellman-Knafve).
Hammer price 
140 000 SEK
Estimate
100 000 - 125 000 SEK
1046. GALLERIMATTA. Rölakan. 539 x 150,5 cm. Möjligen komponerad av Carl Hörvik.
1046. GALLERIMATTA. Rölakan. 539 x 150,5 cm. Möjligen komponerad av Carl Hörvik.
Hammer price 
31 000 SEK
Estimate
14 000 - 16 000 SEK
1060. MATTA. Rölakan. 282 x 184,5 cm. Signerad SLSH 1955.
1060. MATTA. Rölakan. 282 x 184,5 cm. Signerad SLSH 1955.
Hammer price 
36 000 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1061. MATTA. Rölakan. 288,5 x 183,5 cm. Signerad HB ID (Ingrid Dessau).
1061. MATTA. Rölakan. 288,5 x 183,5 cm. Signerad HB ID (Ingrid Dessau).
Hammer price 
50 000 SEK
Estimate
20 000 - 30 000 SEK
1063. MATTA. Rölakan. 253 x 159,5 cm. Signerad AÖ samt Agda Österberg.
1063. MATTA. Rölakan. 253 x 159,5 cm. Signerad AÖ samt Agda Österberg.
Hammer price 
16 000 SEK
Estimate
18 000 - 20 000 SEK
1064. MATTA. Rölakan. 198 x 141,5 cm. Signerad SG. Sverige 1960-tal.
1064. MATTA. Rölakan. 198 x 141,5 cm. Signerad SG. Sverige 1960-tal.
Hammer price 
7 000 SEK
Estimate
5 000 - 7 000 SEK
1067. MATTA. Rölakan. 363 x 273,5 cm. Signerad B. Sverige 1900-tal.
1067. MATTA. Rölakan. 363 x 273,5 cm. Signerad B. Sverige 1900-tal.
Hammer price 
20 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
1068. MATTA . Rölakan. 204 x 133 cm. Sverige 1900-tal.
1068. MATTA . Rölakan. 204 x 133 cm. Sverige 1900-tal.
Hammer price 
2 600 SEK
Estimate
4 000 - 6 000 SEK
1074. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 179,5 x 144,5 cm. Signerad ML AUBUSSON RENARD.
1074. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 179,5 x 144,5 cm. Signerad ML AUBUSSON RENARD.
Hammer price 
19 000 SEK
Estimate
25 000 - 30 000 SEK
1081. A Georg Jensen Blossom coffee service, Copenhagen 1915-19, 830/1000 silver.
1081. A Georg Jensen Blossom coffee service, Copenhagen 1915-19, 830/1000 silver.
Hammer price 
19 000 SEK
Estimate
18 000 - 20 000 SEK
1083. A Georg Jensen 3 pcs of cruet set, Copenhagen 1915-17, 830/1000.
1083. A Georg Jensen 3 pcs of cruet set, Copenhagen 1915-17, 830/1000.
Hammer price 
9 500 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1088. Five Georg Jensen "Kugel" silver servers, Copenhagen 1945-77.
1088. Five Georg Jensen "Kugel" silver servers, Copenhagen 1945-77.
Hammer price 
3 500 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1090. A Johan Rohde sterling bowl by Georg Jensen Copenhagen 1925-32.
1090. A Johan Rohde sterling bowl by Georg Jensen Copenhagen 1925-32.
Hammer price 
7 000 SEK
Estimate
5 000 - 6 000 SEK
1093. A Georg Jensen sterling bowl, design nr 263 B, Copenhagen 1945-77.
1093. A Georg Jensen sterling bowl, design nr 263 B, Copenhagen 1945-77.
Hammer price 
26 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
1094. A Georg Jensen bowl, Copenhagen 1915-19, 830/1000.
1094. A Georg Jensen bowl, Copenhagen 1915-19, 830/1000.
Hammer price 
8 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1095. A Georg Jensen bowl, Copenhagen 1925-32, sterling. Design nr 197 B.
1095. A Georg Jensen bowl, Copenhagen 1925-32, sterling. Design nr 197 B.
Hammer price 
Unsold
Estimate
10 000 - 12 000 SEK
1096. A Georg Jensen vase, Copenhagen 1919, 830/1000 silver. Design nr 295.
1096. A Georg Jensen vase, Copenhagen 1919, 830/1000 silver. Design nr 295.
Hammer price 
2 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1097. A Georg Jensen sterling sugar caster, Copenhagen 1933-44, design nr 296.
1097. A Georg Jensen sterling sugar caster, Copenhagen 1933-44, design nr 296.
Hammer price 
12 000 SEK
Estimate
10 000 - 12 000 SEK
1102. An Evald Nielsen pitcher and 6 mugs, Copenhagen 1920.
1102. An Evald Nielsen pitcher and 6 mugs, Copenhagen 1920.
Hammer price 
13 000 SEK
Estimate
8 000 - 10 000 SEK
1103. A N.M. Thune goblet with cover, Oslo circa 1915, partially gilded.
1103. A N.M. Thune goblet with cover, Oslo circa 1915, partially gilded.
Hammer price 
6 800 SEK
Estimate
5 000 - 6 000 SEK
1107. Tapio Wirkkala, 12 Tapio Wirkkala beakers, Kultakeskus, Finland 1977.
1107. Tapio Wirkkala, 12 Tapio Wirkkala beakers, Kultakeskus, Finland 1977.
Hammer price 
8 000 SEK
Estimate
10 000 - 12 000 SEK
1108. A Tapio Wirkkala vase by Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1976.
1108. A Tapio Wirkkala vase by Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1976.
Hammer price 
7 500 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1109. Tapio Wirkkala, A Tapio Wirkkala vase, Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, 1988.
1109. Tapio Wirkkala, A Tapio Wirkkala vase, Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, 1988.
Hammer price 
7 000 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1110. A Tiffany New York silver bottle, New York 1873-1891.
1110. A Tiffany New York silver bottle, New York 1873-1891.
Hammer price 
5 500 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1111. A CG Hallberg box, Stockholm 1918.
1111. A CG Hallberg box, Stockholm 1918.
Hammer price 
13 000 SEK
Estimate
12 000 - 15 000 SEK
1112. A K Andersson gilt lidded goblet, makers mark Stockholm 1939.
1112. A K Andersson gilt lidded goblet, makers mark Stockholm 1939.
Hammer price 
4 000 SEK
Estimate
5 000 - 6 000 SEK
1114. A K Andersson Art Nouveau silver table lamp, Stockholm 1918.
1114. A K Andersson Art Nouveau silver table lamp, Stockholm 1918.
Hammer price 
6 000 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1115. A K Anderson table lamp, Stockholm 1927.
1115. A K Anderson table lamp, Stockholm 1927.
Hammer price 
8 500 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1116. A Jacob Ängman sterling vase, GAB, Stockholm 1928.
1116. A Jacob Ängman sterling vase, GAB, Stockholm 1928.
Hammer price 
7 000 SEK
Estimate
8 000 - 10 000 SEK
1117. A Just Andersen silver table lamp, GAB, Stockholm 1929.
1117. A Just Andersen silver table lamp, GAB, Stockholm 1929.
Hammer price 
8 000 SEK
Estimate
10 000 - 12 000 SEK
1118. A GAB silver jardinière, Stockholm 1931.
1118. A GAB silver jardinière, Stockholm 1931.
Hammer price 
16 000 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1122. A Wiwen Nilsson sterling coffee set, 3 pieces, Lund 1946-47.
1122. A Wiwen Nilsson sterling coffee set, 3 pieces, Lund 1946-47.
Hammer price 
90 000 SEK
Estimate
90 000 - 100 000 SEK
1123. A Wiwen Nilsson faceted bowl with gilt interior, Lund 1930.
1123. A Wiwen Nilsson faceted bowl with gilt interior, Lund 1930.
Hammer price 
22 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
 Hide
 Show more

Modern Art & Design 656

13. Eva Englund, a "Prinsessan" (Princess) graal glass vase, Orrefors, Sweden 1988.
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
Bid History
20 000
 
SEK
Your Bid
19 000
 
SEK
Your Bid
18 000
 
SEK
Your Bid
17 000
 
SEK
Your Bid
16 000
 
SEK
Your Bid
15 000
 
SEK
Your Bid
14 000
 
SEK
Your Bid
13 000
 
SEK
Your Bid
12 000
 
SEK
Your Bid
Current bid:
20 000 SEK