Svenska efterkontrollstämplar från omkring 1760. Delvis förgylld. Fruktornerade kulfötter, fotanfanger med akantusblad och profilmedaljonger. På locket graverad bérainornamentik och Karl XII:s begravningsmedalj. I botten minnesmedalj för drottning Kristina. Hänkel med ansiktsmaskaron. Höjd 20 cm, vikt 1 663 g.
Lagning vid tumgreppet.
F.S. 140, Falk Simons samling.