A Stig Lindberg set of 12 'Löja' creamware plates, a sauceboat and a bowl, Gustavsberg 1948-62, model WB.
Flintporslin, målad dekor i färger med olika motiv. Stämpelsignerade GUSTAVBERG FLINTPORSLIN LÖJA STIG L HANDMÅLAD I-III, III, VI-XII. Tallrikarnas diameter 24,5 cm.
En tallrik, skål och fat i vitare gods, obetydligt slitage. (14)
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui