Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
1016. SKULPTUR. Sverige, 1800-talets senare hälft.
1016. SKULPTUR. Sverige, 1800-talets senare hälft.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
776. SKÄNKSKÅP. Valdres/Hallingdal, Norge.
776. SKÄNKSKÅP. Valdres/Hallingdal, Norge.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1309. SKÄRM, lack. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1309. SKÄRM, lack. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1336. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1336. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1337. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1337. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1282. SKÅL, celadon. Ming dynastin, (1368-1644).
1282. SKÅL, celadon. Ming dynastin, (1368-1644).
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1279. SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).
1279. SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1277. SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).
1277. SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1271. SKÅL, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark 1963, modell 3510.
1271. SKÅL, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark 1963, modell 3510.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1475. SKÅL, porslin. Ming dynastin 81368-1644).
1475. SKÅL, porslin. Ming dynastin 81368-1644).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1488. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1488. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1340. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1340. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1338. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1338. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1025. SKÅLAR på fot, ett par. 1800-talets andra hälft.
1025. SKÅLAR på fot, ett par. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1278. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
1278. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1391. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1391. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1489. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1489. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1541. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong, (1736-95).
1541. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong, (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1459. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1459. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1474. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1474. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1361. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Xuandes sex karaktärers märke och period.
1361. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Xuandes sex karaktärers märke och period.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1472. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin.
1472. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1525. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1525. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1365. SKÅLFAT, porslin. Sannolikt Ming dynastin.
1365. SKÅLFAT, porslin. Sannolikt Ming dynastin.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1503. SKÅLFAT, tre stycken snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1503. SKÅLFAT, tre stycken snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1515. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1515. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1500. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1500. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
775. SKÅP. Jämtland. Märkt JJD 1828.
775. SKÅP. Jämtland. Märkt JJD 1828.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
773. SKÅP. Tyskland, 1700-talets första hälft.
773. SKÅP. Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1007. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
1007. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
518. SNUSDOSA, av Hans Ekström d. y., Hälsingborg 1778. Rokoko.
518. SNUSDOSA, av Hans Ekström d. y., Hälsingborg 1778. Rokoko.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
515. SNUSDOSA, av Jonas Berg, Stockholm 1759. Rokoko.
515. SNUSDOSA, av Jonas Berg, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
516. SNUSDOSA, av Lars Holmström, Lund 1760. Tidig rokoko.
516. SNUSDOSA, av Lars Holmström, Lund 1760. Tidig rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
514. SNUSDOSA, endast Stockholms efterkontrollstämpel använd efter 1752. Rokoko.
514. SNUSDOSA, endast Stockholms efterkontrollstämpel använd efter 1752. Rokoko.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
513. SNUSDOSA, ostämplad, 1700-talets mitt. Rokoko.
513. SNUSDOSA, ostämplad, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
517. SNUSDOSA, otydlig mästarstämpel, Ystad 1776. Rokoko.
517. SNUSDOSA, otydlig mästarstämpel, Ystad 1776. Rokoko.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
471. SOCKERSKRIN, av Andreas Reutz, Göteborg 1776. Rokoko/Gustavianskt.
471. SOCKERSKRIN, av Andreas Reutz, Göteborg 1776. Rokoko/Gustavianskt.
Klubbat pris 
84 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
469. SOCKERSKRIN, av Melchior Faust, Göteborg 1768. Rokoko.
469. SOCKERSKRIN, av Melchior Faust, Göteborg 1768. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
468. SOCKERSKRIN, av Niclas Warneck, Karlstad 1755. Tidig rokoko.
468. SOCKERSKRIN, av Niclas Warneck, Karlstad 1755. Tidig rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
475. SOCKERSKRIN, av Olof Hagrelius, Mariefred 1832. Empire.
475. SOCKERSKRIN, av Olof Hagrelius, Mariefred 1832. Empire.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
474. SOCKERSKÅL med lock, Johan Fredrik Wildt, Stockholm 1799. Gustaviansk.
474. SOCKERSKÅL med lock, Johan Fredrik Wildt, Stockholm 1799. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
473. SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
473. SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
472. SOCKERSKÅLAR, ett par, London 1784.
472. SOCKERSKÅLAR, ett par, London 1784.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
476. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1865. Nyrokoko.
476. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1865. Nyrokoko.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
831. SOFFA, av Johan Lindgren, mästare i Stockholm 1770-1800. Gustaviansk.
831. SOFFA, av Johan Lindgren, mästare i Stockholm 1770-1800. Gustaviansk.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
828. SOFFA.
828. SOFFA.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
834. SOFFA. Danmark, 1700-talets slut.
834. SOFFA. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
833. SOFFA. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
833. SOFFA. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
832. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete.
832. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
830. SOFFA. Stockholmsarbete 1780-tal. Gustaviansk.
830. SOFFA. Stockholmsarbete 1780-tal. Gustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
915. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799). Transition.
915. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799). Transition.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
911. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
911. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
923. SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.
923. SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
918. SPEGEL. Gustaviansk.
918. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
921. SPEGEL. Gustaviansk.
921. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
916. SPEGEL. Gustaviansk.
916. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
920. SPEGEL. Gustaviansk.
920. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
919. SPEGEL. Gustaviansk.
919. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
922. SPEGEL. Sengustaviansk.
922. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
912. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
912. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
913. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
913. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
910. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
910. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
914. SPEGEL. Tidigt gustavianskt stockholmsarbete.
914. SPEGEL. Tidigt gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
925. SPEGELLAMPETT, för ett ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
925. SPEGELLAMPETT, för ett ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
927. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700-tal.
927. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
926. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska.
926. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
98 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
924. SPEGELVÄGGFÄLT. Louis XVI-stil, omkring år 1900.
924. SPEGELVÄGGFÄLT. Louis XVI-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
821. SPELBORD, av Dreessen, Karlskrona 1800.
821. SPELBORD, av Dreessen, Karlskrona 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
819. SPELBORD. Gustavianskt.
819. SPELBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
818. SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
818. SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
820. SPELBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete.
820. SPELBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
817. SPELBORD. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
817. SPELBORD. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1198. SPETSGLAS, fem stycken. Sverige, 1700-tal.
1198. SPETSGLAS, fem stycken. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1197. SPETSGLAS. Sverige, tidigt 1700-tal, troligen Kungsholms glasbruk.
1197. SPETSGLAS. Sverige, tidigt 1700-tal, troligen Kungsholms glasbruk.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1535. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1535. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1539. STEKFAT, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1539. STEKFAT, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1392. STEKFAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1392. STEKFAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1537. STEKFAT, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1537. STEKFAT, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK