Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
1204. GLASSERVIS, 92 delar, Kosta, modell "Junior".
1204. GLASSERVIS, 92 delar, Kosta, modell "Junior".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
65. Gustaf Rydberg, " 'Möllan' på slätten".
65. Gustaf Rydberg, " 'Möllan' på slätten".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
874. KARMSTOLAR, ett par, sk Sullastolar. Sengustavianska.
874. KARMSTOLAR, ett par, sk Sullastolar. Sengustavianska.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
773. SKÅP. Tyskland, 1700-talets första hälft.
773. SKÅP. Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
803. MATBORD. England, ca 1830. Regency.
803. MATBORD. England, ca 1830. Regency.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
78. Johan Ericson, Västkustvy.
78. Johan Ericson, Västkustvy.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
794. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
794. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
204. William Mainwaring Palin, Moderslycka.
204. William Mainwaring Palin, Moderslycka.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
134. Severin Nilson, "Björkbacke, motiv fr. Halland".
134. Severin Nilson, "Björkbacke, motiv fr. Halland".
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
93. Anshelm Schultzberg, Vinterlandskap.
93. Anshelm Schultzberg, Vinterlandskap.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
503. BÄGARE, av Olof Fernlöf, Göteborg 1739.
503. BÄGARE, av Olof Fernlöf, Göteborg 1739.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
651. ÖRHÄNGEN, 18K GULD MED TVÅ BRILJANTSLIPADE DIAMANTER,
651. ÖRHÄNGEN, 18K GULD MED TVÅ BRILJANTSLIPADE DIAMANTER,
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
32 000 - 34 000 SEK
164. Tore Strindberg, Diana på hind.
164. Tore Strindberg, Diana på hind.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
220. Bernard Pothast, Interiör med barn.
220. Bernard Pothast, Interiör med barn.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
289. Fransesco Lavagna Tillskriven, Blomsterstilleben med rosor.
289. Fransesco Lavagna Tillskriven, Blomsterstilleben med rosor.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1174. GLASSERVIS, 51 delar, troligen Ryssland, 1800-talets mitt.
1174. GLASSERVIS, 51 delar, troligen Ryssland, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
931. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
931. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
880. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1830-40-tal.
880. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1830-40-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
335. Hendrick van Balen Hans art, Bacchanal.
335. Hendrick van Balen Hans art, Bacchanal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
37. Carl Trägårdh, Landskap med sädesskylar.
37. Carl Trägårdh, Landskap med sädesskylar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
827. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Louis XVI, 1700-talets slut.
827. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
58. Helmer Osslund, "Vårstudie, Sollefteå".
58. Helmer Osslund, "Vårstudie, Sollefteå".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
891. KLISMOSSTOL. Omkring år 1800.
891. KLISMOSSTOL. Omkring år 1800.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
940. AMPEL, för tre ljus. Sengustaviansk.
940. AMPEL, för tre ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
708. ÖRHÄNGEN, DROPPFORMADE SMARAGDER OCH SMÅDIAMANTER.
708. ÖRHÄNGEN, DROPPFORMADE SMARAGDER OCH SMÅDIAMANTER.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
312. Anthoine Jansz. van der Croos Hans efterföljd, Vidsträckta landskap.
312. Anthoine Jansz. van der Croos Hans efterföljd, Vidsträckta landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
81. Elsa Beskow, Gosse med julrosor.
81. Elsa Beskow, Gosse med julrosor.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
735. ARMBAND MED 134 BRILJANTSLIPADE DIAMANTER.
735. ARMBAND MED 134 BRILJANTSLIPADE DIAMANTER.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 38 000 SEK
1061. SEMIANTIK ANATOL. 407 x 309 cm.
1061. SEMIANTIK ANATOL. 407 x 309 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
325. Simon Verelst Hans efterföljd, Stilleben med persikor, plommon och vindruvor.
325. Simon Verelst Hans efterföljd, Stilleben med persikor, plommon och vindruvor.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1122. SEMIANTIK/OLD TÄBRIS. 375,5 x 296,5 cm.
1122. SEMIANTIK/OLD TÄBRIS. 375,5 x 296,5 cm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
35 000 - 50 000 SEK
1150. KÅSA, av Fyed Ruch, Moskva 1908-1917.
1150. KÅSA, av Fyed Ruch, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1288. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 16/1700-tal. Med Xuandes sigillmärke.
1288. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 16/1700-tal. Med Xuandes sigillmärke.
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1497. GARNITYR, fem delar, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1497. GARNITYR, fem delar, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
790. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft i Lars Nordins art. Rokoko.
790. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft i Lars Nordins art. Rokoko.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
932. LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustaviansk.
932. LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
329. Jan Olis Hans krets, Sällskapsstycke.
329. Jan Olis Hans krets, Sällskapsstycke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
687. RING MED EN DROPPSLIPAD DIAMANT.
687. RING MED EN DROPPSLIPAD DIAMANT.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
691. ÖRHÄNGEN MED 512 BRILJANTSLIPADE DIAMANTER.
691. ÖRHÄNGEN MED 512 BRILJANTSLIPADE DIAMANTER.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
91. Wilhelm von Gegerfelt, Kanalmotiv med skridskoåkare.
91. Wilhelm von Gegerfelt, Kanalmotiv med skridskoåkare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1265. SERVIS, 219 delar, porslin. Kongl. dansk, "Musselmaalet".
1265. SERVIS, 219 delar, porslin. Kongl. dansk, "Musselmaalet".
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
753. RING, 14k vitguld med en briljantslipad diamant ca 2 ct.
753. RING, 14k vitguld med en briljantslipad diamant ca 2 ct.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
439. DRYCKESKANNA, av Hans Wiggman (verksam i Kalmar 1712-1761). Barock.
439. DRYCKESKANNA, av Hans Wiggman (verksam i Kalmar 1712-1761). Barock.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
209. Ferdinand Roybet Tillskriven, Musicerande yngling.
209. Ferdinand Roybet Tillskriven, Musicerande yngling.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
143. Frans Wilhelm Odelmark, "Venedig".
143. Frans Wilhelm Odelmark, "Venedig".
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
300. Regnier Nooms Zeeman Hans krets, Sjöslag.
300. Regnier Nooms Zeeman Hans krets, Sjöslag.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
610. CLIP, PLATINA MED DIAMANTER CA 10 CT.
610. CLIP, PLATINA MED DIAMANTER CA 10 CT.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
870. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
870. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
280. Andrea Vaccaro Hans krets, Den botfärdiga Magdalena.
280. Andrea Vaccaro Hans krets, Den botfärdiga Magdalena.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1383. TERRIN med LOCK samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1383. TERRIN med LOCK samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
267. Carl Abraham Rothstén, Stockholms inlopp.
267. Carl Abraham Rothstén, Stockholms inlopp.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
310. Jean-Baptiste Oudry, Hundar anfallande en leopard.
310. Jean-Baptiste Oudry, Hundar anfallande en leopard.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
980. KONSOLUR. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
980. KONSOLUR. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
75. Knut Ekwall, Vinterfiske.
75. Knut Ekwall, Vinterfiske.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
277. Jacopo Amigoni Tillskriven, Lot och hans döttrar.
277. Jacopo Amigoni Tillskriven, Lot och hans döttrar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
373. Juan Rodrigues Juàres Tillskriven, "Josep Janditegui".
373. Juan Rodrigues Juàres Tillskriven, "Josep Janditegui".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
165. Arvid Knöppel, Hjortkalv.
165. Arvid Knöppel, Hjortkalv.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
274. Landskap med madonnan med barnet och Johannes döparen.
274. Landskap med madonnan med barnet och Johannes döparen.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
11. Robert Lundberg, "Ottefåglar".
11. Robert Lundberg, "Ottefåglar".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
338. Philipp Jakob de Loutherbourg Hans efterföljd, Thetis gun boat of Dover.
338. Philipp Jakob de Loutherbourg Hans efterföljd, Thetis gun boat of Dover.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
193. Anders Askevold, Boskapen flyttas.
193. Anders Askevold, Boskapen flyttas.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
914. SPEGEL. Tidigt gustavianskt stockholmsarbete.
914. SPEGEL. Tidigt gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
269. Gustaf Wilhelm Palm, "Utsigt af Neapel".
269. Gustaf Wilhelm Palm, "Utsigt af Neapel".
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
875. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
875. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
854. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
854. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
145. Otto Hesselbom, "Utsikt över Kalix älv".
145. Otto Hesselbom, "Utsikt över Kalix älv".
Klubbat pris 
57 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
890. STOLAR, sex stycken. Gustavianska.
890. STOLAR, sex stycken. Gustavianska.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
195. Georg Anton Rasmussen, Fjordlandskap.
195. Georg Anton Rasmussen, Fjordlandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
866. KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (ej signerade). Sengustavianska.
866. KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (ej signerade). Sengustavianska.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
9. Anna Palm de Rosa, "Boulevard des Capucines".
9. Anna Palm de Rosa, "Boulevard des Capucines".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
7. Bruno Liljefors, Trädgårdsmotiv från Grez-sur-Loing.
7. Bruno Liljefors, Trädgårdsmotiv från Grez-sur-Loing.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
350. Gerbrandt van den Eeckhout Hans krets, Abraham fördriver Hagar och Ismael.
350. Gerbrandt van den Eeckhout Hans krets, Abraham fördriver Hagar och Ismael.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
844. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
844. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
336. Lieve Pietersz. Verschuir Hans krets, Hamnbild med salutskjutande skepp.
336. Lieve Pietersz. Verschuir Hans krets, Hamnbild med salutskjutande skepp.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1088. SEMIANTIK SILKE KESHAN RELIEF. 308,5 x 208,5 cm.
1088. SEMIANTIK SILKE KESHAN RELIEF. 308,5 x 208,5 cm.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
792. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
792. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1056. VÄVD TAPET, gobelängteknik. Mytologisk scen. 291 x 262 cm. Flandern 1600-tal.
1056. VÄVD TAPET, gobelängteknik. Mytologisk scen. 291 x 262 cm. Flandern 1600-tal.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1087. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 294 x 237,5 cm.
1087. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 294 x 237,5 cm.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
935. Ljuskrona, för tretton ljus. Karl Johan, 1800-talets andra fjärdedel.
935. Ljuskrona, för tretton ljus. Karl Johan, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
291. Pomona omgicen av amoriner.
291. Pomona omgicen av amoriner.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
354. Lazzaro Bastiani Hans efterföljd, Madonnan med barnet.
354. Lazzaro Bastiani Hans efterföljd, Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
84. Jenny Nyström, Gosse och troll.
84. Jenny Nyström, Gosse och troll.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1137. Anatolij Petritsky, Fotbollsspelare.
1137. Anatolij Petritsky, Fotbollsspelare.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
117. Severin Nilson, Barn och hund.
117. Severin Nilson, Barn och hund.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
311. Isaak Koene Tillskriven., Landskap med jaktsällskap.
311. Isaak Koene Tillskriven., Landskap med jaktsällskap.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
789. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
789. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK