288
118959

Paul Gauguin

(Frankrike, 1848-1903)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Klubbat pris
200 000 SEK
Paul Gauguin
(Frankrike, 1848-1903)

Porträtt av Madame Schuffenecker

Signerad P G O. Gjutarstämplar C Valsuani Cire Perdue och märkt S.M. Höjd 44 cm.

Christopher Gray, "Sculpture and ceramics of Paul Gaugin", The John Hopkins Press, Baltimore, 1963, nr 89, sid 210 (fotot föreställer gipsen)

Förlagan i gips tillkom ca 1890. Valsuani gjöt 1960 en upplaga om 10 byster i brons efter gipsen. Utöver den numrerade upplagan tillkom ett mindre antal som identifieras med bokstäver.

Porträttbysten föreställer Louise Schuffenecker, hustru till Gaugins gode vän Claude-Emile Schauffenecker. Gaugin och Schauffenecker möttes som unga när de båda arbetade hos börsmäklaren Bertin i Paris. 1882 lämnade de finansvärlden för att ägna sig år konst på heltid. Periodvis hjälpte Schauffenecker Gaugin ekonomiskt. Han fick med tiden en fin konstsamling som förutom Gaugin även innehöll ett flertal verk av Cezanne och van Gogh.