13
193525

Agda Holst

(Sverige, 1886-1976)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
908 - 1 090 EUR
966 - 1 160 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Agda Holst
(Sverige, 1886-1976)

Stilleben med krukväxt och fruktfat

Signerad Agda Holst och daterad 1928. Duk 49 x 43 cm.

Agda Holst föddes 1886 i Kristianstad och kom till Paris 1907 där hon hamnade på
Académie Colarossi tillsammans med bl a den norska konstnären Christian Krohg. 1910 följde konststudier i München hos Julius Exter och 1911-12 återvände Agda Holst till Paris där hon blev elev till Kees van Dongen. På 1920-talet fortsatte hon hos André Lhote och återvände därefter till Sverige. Agda Holst konstnärsskap präglas av ett sakligt formspråk med ett måttfullt stiliserande i kubistisk stil med starkt påverkan från speciellt Lhote. Motiven är oftast stilleben, porträtt, figurstudier och naturalistiskt hållna landskap.

Formgivare

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

2. Skåp, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
16 000

ditt bud
Aktuellt bud:
16 000 SEK