"L'invention du feu"
Färglitografi och akvatint, 1960, signerad med blyerts 12/90, litografi tryckt hos Mourlot, Paris, akvatint tryckt hos Robert Dutrou, Atelier Maeght, Paris, utgiven av Maeght, Paris. 37,1 x 53,6, bladstorlek 50,5 x 65,5 cm (Arches).
Gulnad, smärre fläckar. Fläckar a tergo.
Galerie Pierre, Stockholm.
Dupin 284. Mourlot 267 (MA199).