458
192095

C A LINDMAN, efter. Planscher, 8 st, ur "Nordens Flora".

Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
88 - 132 EUR
93 - 140 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

8 st ark à 70 x 51 cm.

Mindre revor och kantskador, något gulnade. (8)

Proveniens

Dessa ark härrör från den inredning Firma Svenskt Tenn och Josef Frank gjorde till den svenska legationen i Teheran, Iran i början av 1950-talet.

Denna typ av planscher användes av Josef Frank till att tapetsera Flora-möblerna från 1930-talet och framgent.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

161. Josef Frank, tillskrivet, blombord på fot, mässing, sannolikt Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
7 000

ditt bud
Aktuellt bud:
15 000 SEK