Böjträ av bok, flätad röd sadelgjord. Etikettmärkt BRUNO MATHSSON, Firma KARL MATHSSON, MADE IN VÄRNAMO, SWEDEN samt BRUNO MATHSSON MÖBLER, egenhändigt otydligt signerad KM 43.
Smärre skador, förstärkt vid armlän.