915
188435

MATTA. "Ängarna". Flossa. 303 x 213,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 760 EUR
1 680 - 1 870 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941.

Ställvis slitage, fläckar, smärre skador. Bandkantade kortsidor, en kortsida skadad.

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sidan 17; Mattor och vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Båstad 1956, plansch sidan 10.

"Ängarna" komponerades för m/s Kungsholm.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

479. Wiwen Nilsson, ring, 18K guld med cabochonslipad lapis lazuli, Lund 1952.
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
Budhistorik
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK