937
190519

MATTA. "Salerno blå". Rölakan. 252 x 156,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 580 EUR
1 400 - 1 680 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Komponerad 1948.

Ställvis slitage, fläckar. En kortsida något skadad, skadade fransar, flera saknas.

Jämför Yashar, Nazanin, Nilufar Tappeti Antichi: Tappeti Svedesi e Mobili Scandinavi Anni 1920-1960, Milano 1998, färgplansch sidan 39; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 151.

Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

828. Inge Schiöler, ”Hav”.
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
Budhistorik
350 000

ditt bud
340 000

ditt bud
330 000

ditt bud
320 000

ditt bud
310 000

ditt bud
300 000

ditt bud
290 000

ditt bud
280 000

ditt bud
270 000

ditt bud
260 000

ditt bud
250 000

ditt bud
240 000

ditt bud
Aktuellt bud:
350 000 SEK