15
201846

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
105 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

Vårafton

Monogramsignerad NK och daterad -96. Pannå 49 x 60 cm.

Proveniens

Tidigare i advokat H. Rubens samlingar.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat nr 167.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogdelen under år 1896, sid 247 som nr 269.