280
176109

Okänd konstnär 1700-tal

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 270 - 6 150 EUR
5 600 - 6 530 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Okänd konstnär 1700-tal

Regentlängd

11 st. Föreställande "Kristian II " (Kristian Tyrann") (1481-1559), "Gustaf Vasa" (1496-1560), "Erik XIV" (1533-1577), "Johan III" (1537-1592), "Sigismund" (1566-1632), "Karl IX" (1550-1611), "Gustaf II Adolf" (1594-1632), "Kristina" (1626-1689), "Karl X Gustaf" (1622-1660), "Karl XI" (1655-1697), "Karl XII" (1682-1718) och "Ulrika Eleonora dy" (1688-1741). Pannå, ovala, vardera 47 x 36 cm.

Tilläggslista

Regentlängden omfattar 11 porträtt men dock inte Karl IX.

Proveniens

Tidigare i häradshövdning Carl Birger Hasselrots samlingar, därefter i arv.

Troligtvis förvärvades porträtten av Carl Birger Hasselrot vid någon av hans tjänstgöringsorter i Västergötland och Östergötland: Göta hovrätt (i början av karriären 1863), Älvsborgs regemente (1864-1867), Ås och Gäseneds domsaga (1867-1872), Marks, Vedens och Bollebygds domsaga, Göta hovrätt (1876-). 1880 blev han häradshövding i Ölands domsaga. Det är då känt att tio porträtt av svenska regenter hängde i tingssalen på Lundgård (där familjen hade sin bostad) och att porträttet föreställande "Kristian Tyrann" fanns på gårdens utedass!!
År 1911 gick de elva porträtten i arv till sonen Per, dispaschör i Stockholm, därefter i arv till sonen Gösta, också han dispaschör i Stockholm, därefter i arv inom familjen.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

105. Birger Kaipiainen, väggskulptur, fjäril, keramik, Rörstrand 1950-tal.
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
195 000

ditt bud
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
130 000

ditt bud
125 000

ditt bud
120 000

ditt bud
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
Aktuellt bud:
195 000 SEK