ANDERS LUNDQVIST, olja på duk, signerad.
"Gustaf I:s afsked från sin Gemål Margareta Lejonhufvud vid hennes dödsbädd". Duk 88,5 x 129 cm. Samtida bronserad ram.
Något krackelerad, obetydliga färgbortfall.
Konstakademien, Stockholm, 1848, kat nr 92.
Emil Hultmark, "Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887", 1935, sid 190, upptagen under år 1848, kat nr 92.