697
199996

GOLVLAMPA. Empirestil, 1800-talets slut.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
908 - 1 090 EUR
966 - 1 160 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Förgylld och rödlackerad mässing. Tripodform med tassfötter. Total höjd 200 cm, höjd exkl. glas 174 cm.

Elektrifierad.

Proveniens

Inköpt av grosshandlare Johan Edvard Francke (1824-91) till dennes omfattande samlingar av konst och antikviteter i det franckeska huset på Norrlandsgatan 1 i Stockholm.
Därefter i arv inom familjen.

Auktionens skrivbord avbildat i Johan Edvard Franckes hem, Norrlandsgatan 1, Stockholm. Se fotografi av interiören katalognr 266.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

396. Johan Malmstedt, sockerskrin, silver, Stockholm 1794. Gustaviansk.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK