Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
828. LJUSSTAKAR, ett par, s.k. spelstakar av Simson Ryberg Stockholm 1780. Gustavianska.
828. LJUSSTAKAR, ett par, s.k. spelstakar av Simson Ryberg Stockholm 1780. Gustavianska.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
789. DRYCKESKANNA, av Arvid Falck, Stockholm (verksam 1667-1691). Barock.
789. DRYCKESKANNA, av Arvid Falck, Stockholm (verksam 1667-1691). Barock.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
88. Helmer Osslund, Träd mot tågande skyar.
88. Helmer Osslund, Träd mot tågande skyar.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1476. BORD, ett par, rödlackerat trä. Qing dynastin 1700/1800-tal.
1476. BORD, ett par, rödlackerat trä. Qing dynastin 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
320 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
358. Giovanni Lanfranco Tillskriven, Den helige Hieronimus.
358. Giovanni Lanfranco Tillskriven, Den helige Hieronimus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
279. Johan Henrik Scheffel, Porträtt av dam med knähund.
279. Johan Henrik Scheffel, Porträtt av dam med knähund.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1156. KAROTT med lock och fat, av Gabriel Sontag, Moskva 1791.
1156. KAROTT med lock och fat, av Gabriel Sontag, Moskva 1791.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
315. Gustaf Wilhelm Palm, ”Vue af Romerska Campagnan”.
315. Gustaf Wilhelm Palm, ”Vue af Romerska Campagnan”.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
273. Mansporträtt i allongeperuk och rustning.
273. Mansporträtt i allongeperuk och rustning.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
83. Wilhelm von Gegerfelt, Kanalmotiv med skridskoåkare.
83. Wilhelm von Gegerfelt, Kanalmotiv med skridskoåkare.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1237. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
1237. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1677. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1677. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
243. Peder Mork Mönsted, Kustlandskap, Bornholm.
243. Peder Mork Mönsted, Kustlandskap, Bornholm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
803. KAFFEKANNA, av Anders Hafrin, Göteborg 1788. Gustaviansk.
803. KAFFEKANNA, av Anders Hafrin, Göteborg 1788. Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
798. KAFFEKANNA, av Sven Örn, Stockholm 1763. Rokoko.
798. KAFFEKANNA, av Sven Örn, Stockholm 1763. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
74. Alfred Wahlberg, Hamnmotiv från Råå.
74. Alfred Wahlberg, Hamnmotiv från Råå.
Klubbat pris 
22 500 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1343. FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.
1343. FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
834. SALTKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustavianska.
834. SALTKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustavianska.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
219. Nils Möllerberg, "Vattenhämterska (skuld)".
219. Nils Möllerberg, "Vattenhämterska (skuld)".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1526. URNA, porslin. Japan, 1700-tal.
1526. URNA, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
369. Andrea Vaccaro Hans krets, Den botfärdiga Magdalena.
369. Andrea Vaccaro Hans krets, Den botfärdiga Magdalena.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1390. SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, Danmark 1960-70-tal.
1390. SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, Danmark 1960-70-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
395. Johan Fredrik Martin, "Kungl Lust Slottet Drottningholm" (Ur Svenska Vuer).
395. Johan Fredrik Martin, "Kungl Lust Slottet Drottningholm" (Ur Svenska Vuer).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
376. JAN OLIS Hans krets Sällskapsstycke
376. JAN OLIS Hans krets Sällskapsstycke
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
57. August Hagborg, "Väntan".
57. August Hagborg, "Väntan".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
738. SEMIANTIK HERIS. 375 x 292,5 cm.
738. SEMIANTIK HERIS. 375 x 292,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
306. Marcus Larsson, Marin med upprörd sjö med ett segelfartyg och en ångbåt.
306. Marcus Larsson, Marin med upprörd sjö med ett segelfartyg och en ångbåt.
Klubbat pris 
84 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1693. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1693. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
339A. Jan Dirksz Both Tillskriven, Italieniserande landskap med boskap och figurer.
339A. Jan Dirksz Both Tillskriven, Italieniserande landskap med boskap och figurer.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
387D. August Friedrich Heinrich van der Osten-Sacken, Den gamla eken.
387D. August Friedrich Heinrich van der Osten-Sacken, Den gamla eken.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1692. KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1692. KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
154. Helene Schjerfbeck, "Bilderboken".
154. Helene Schjerfbeck, "Bilderboken".
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
369A. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal.
369A. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
12. Nils Kreuger, "Tjur och ko vid Snärjebäcken", Knapegård.
12. Nils Kreuger, "Tjur och ko vid Snärjebäcken", Knapegård.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
1373. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, Louis Philippe.
1373. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, Louis Philippe.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1362. TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.
1362. TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1366. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
1366. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1437. FIGURINER, tre stycken, förgylld brons. Qing dynastin 17/1800-tal.
1437. FIGURINER, tre stycken, förgylld brons. Qing dynastin 17/1800-tal.
Klubbat pris 
12 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
865. RING, Tiffany & Co, med briljantslipad diamant, 0.71 ct.
865. RING, Tiffany & Co, med briljantslipad diamant, 0.71 ct.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
866. RING, Tiffany & Co, 11 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.55 ct.
866. RING, Tiffany & Co, 11 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.55 ct.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
133. Helmer Osslund, Sommarafton Ångermanälven.
133. Helmer Osslund, Sommarafton Ångermanälven.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
211. Carl Milles, "Vattenbärerska".
211. Carl Milles, "Vattenbärerska".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
36. Carl Wilhelmson, "La Plaza d'Agutarniente".
36. Carl Wilhelmson, "La Plaza d'Agutarniente".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
129. Bengt Nordenberg, "Veteranerna".
129. Bengt Nordenberg, "Veteranerna".
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
814. SOCKERSKRIN, av Anders Schotte, Uddevalla 1781. Rokoko.
814. SOCKERSKRIN, av Anders Schotte, Uddevalla 1781. Rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
819. GRÄDDSNÄCKA, av Jacob Lampa, Stockholm 1759. Rokoko.
819. GRÄDDSNÄCKA, av Jacob Lampa, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
837. FAT, 2 st, av Robert Garrad II, London 1835.
837. FAT, 2 st, av Robert Garrad II, London 1835.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1505. SKULPTUR, patinerad brons och ben. Japan ca 1900.
1505. SKULPTUR, patinerad brons och ben. Japan ca 1900.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
214. Christian Eriksson, "Smeden".
214. Christian Eriksson, "Smeden".
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
307. Marcus Larsson, Nattlig seglats.
307. Marcus Larsson, Nattlig seglats.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
398. Elise Arnberg, "Prinsessan Eugenie" (1830-1889).
398. Elise Arnberg, "Prinsessan Eugenie" (1830-1889).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
364. James Ward Hans krets, Pastoralt ruinlandskap med vilande får.
364. James Ward Hans krets, Pastoralt ruinlandskap med vilande får.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
387A. Otto Didrik Ottesen, Stilleben med rosa rosor.
387A. Otto Didrik Ottesen, Stilleben med rosa rosor.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
805. KAFFEKANNA, silver, gustaviansk, J. Henrik Frodell, Stockholm 1797.
805. KAFFEKANNA, silver, gustaviansk, J. Henrik Frodell, Stockholm 1797.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
572. SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft.
572. SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1515. SKÅL, pekingglas. Qing dynastin med sigillmärke.
1515. SKÅL, pekingglas. Qing dynastin med sigillmärke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1531. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1531. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
818. SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, av Per Zethelius, Stockholm 1797. Sengustavianska.
818. SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, av Per Zethelius, Stockholm 1797. Sengustavianska.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
669. BORDSKLOCKA, förgylld brons. Empire, 1800-talets början.
669. BORDSKLOCKA, förgylld brons. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
849. RESEBESTICK, 3 delar, av Erhard Warnberger II, Augsburg (verksam 1694-1733).
849. RESEBESTICK, 3 delar, av Erhard Warnberger II, Augsburg (verksam 1694-1733).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
835. BORDSSURTOUT, av Johan Ekholm, Stockholm 1798. Gustaviansk.
835. BORDSSURTOUT, av Johan Ekholm, Stockholm 1798. Gustaviansk.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1631. TALLRIKAR, tio stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1631. TALLRIKAR, tio stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1288. FOTOGRAFI, Ryssland, sent 1800-tal.
1288. FOTOGRAFI, Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
80. Johan Ericson, Vid Vätterns strand.
80. Johan Ericson, Vid Vätterns strand.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1574. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin,  Qianlong (1736-95).
1574. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1627. BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1627. BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
577. APPLIQUER, ett par, för två ljus. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
577. APPLIQUER, ett par, för två ljus. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
86 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
445. VINKYLARE. England, omkring år 1800.
445. VINKYLARE. England, omkring år 1800.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1266. LYKTA, för tre ljus. Ryssland, 1700-talets mitt. Rokoko.
1266. LYKTA, för tre ljus. Ryssland, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1260. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Ryssland, 1700-talets slut.
1260. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
50. Carl Fredrik Hill, Landskap med stormpiskade granar.
50. Carl Fredrik Hill, Landskap med stormpiskade granar.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
585. LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
585. LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1302. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
1302. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1711. SERVISDELAR, 18 stycken, kompaniporslin.  Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1711. SERVISDELAR, 18 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
390. Hercules with the Nemean lion.
390. Hercules with the Nemean lion.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
362. Tizian Efter, "Bacchus och Ariadne".
362. Tizian Efter, "Bacchus och Ariadne".
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
539. STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
539. STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
505. SOFFA. Sengustaviansk, omkring år 1800.
505. SOFFA. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1331. SKRIVSTÄLL, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm, daterad 3/5 1756.
1331. SKRIVSTÄLL, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm, daterad 3/5 1756.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
569. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.
569. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1593. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1593. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK