28
222714

HERTHA BENGTSSON, servis, 111 delar, "Blå eld", Rörstrand.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
33 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Flintgods, glasyr i vitt och blått. Bestående av 16 mattallrikar (diam 25,5 cm, 7 vita, 9 blå), 26 mindre mattallrikar (diam 23 cm, 12 vita, 14 blå), 18 assietter (diam 19 cm, 6 blå, 12 vita), 2 mindre assietter (diam 15 cm, vita), 11 mindre äggformade fat (längd 16 cm, blå), 19 frukostskålar/soppskålar (längd 13 cm, blå), 9 tekoppar (vita med blå underfat), 1 kanna (höjd 23 cm, blå), 2 karotter, (diam 17 cm, blå, en saknar lock), 1 marmeladburk med lock (höjd 12 cm, blå), 1 skål med handtag (blå), 1 skål (längd 25 cm, blå), 2+2 serveringsfat (längd 28 och 40 cm, blå). Tre udda underfat medföljer. (111)

Några delar med nagg och krackelyrer samt lagningar.

Modellen formgiven år 1951 och i produktion 1951-71.