379
216740

Christoph Schmidberger

(Österrike, Född 1977)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
27 000 SEK

Christoph Schmidberger
(Österrike, Född 1977)

Utan titel

Signerad Christoph Schmidberger och daterad 2001. Blyerts på pannå 30 x 22,5 cm.

Den österrikiske konstnären Christoph Schmidbergers oljemålningar och blyertsteckningar kretsar kring kraften och omnipotensen i den ungdomliga sexualiteten. Som betraktare lockas man av den lena hyn och de oförställda kropparna, som är på samma gång ytterst medvetna om sin dragningskraft och samtidigt fortfarande bär på barnets oskuld. En ganska obehagligt voyeuristisk position för betraktaren således. Poserna känns igen från konsthistorien, med klassiska motiv som Den vilande Venus eller behagfulla pojksatyrer. Men oskulden tycks för evigt förlorad. Christoph Schmidbergers bilder gör oss medvetna om den post-pornografiska medievärlden vi lever i. Och han gör det på ett skickligt och förföriskt sätt.