928
210608

SKED med kronknopp, icke identifierad mästarstämpel/bomärke, Sverige 1500-talets slut.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
875 - 1 310 EUR
922 - 1 380 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Kort skaft med räfflat band. I bldet graverat band. Vikt 41 g.

Proveniens

Falk Simons samling F.S. 725.