Vårens Klassiska 562

1556 föremål
1374. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1414. FAT, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1482. FAT, porslin. Qing dynastin, med Yongzhengs märke.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
802. FAT, två stycken, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1507. FAT, vapenporslin. Qing dynasti ca 1735-40.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1504. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1503. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
356. FERDINAND FAGERLIN, olja på duk, signerad  Ferd. Fagerlin.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1234. FICKUR, 'Chronometre', kronometergång, savonette, Schweiz. Ca 1900.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1220. FICKUR, A. Lange & Söhne, Glashütte Dresden. Sent 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1211. FICKUR, Gustav Adolph Adamson. Paris, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1229. FICKUR, Kühl, kronometergång. 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1223. FICKUR, Omega, kronograf. Ca 1900.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1228. FICKUR, Patek Philippe, savonette. 1918.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1233. FICKUR, Richardson, London, duplexgång, för kinesiska marknaden. Ca 1840.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1226. FICKUR, Rogers, London, cylindergång, repeter. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1210. FICKUR, Vacheron à Génève, cylindergång. Sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1209. FICKUR, ankargång, savonett, sent 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1207. FICKUR, svenskt spindelur i guld, Lindgren, slät boett. Sent 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1208. FICKUR, svenskt spindelur i guld, Öhman,  ca 1790-1810.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
780. FIGURGRUPP, porslin. Höchst, troligen 1770-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
758. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
760. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1352. FIGURGRUPP, rosenkvarts. Kina tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1280. FIGURIN, agat. Qing dynastin.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1339. FIGURIN, bergkristall. Kina tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1337. FIGURIN, bergkristall. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1345. FIGURIN, bergskristall. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1394. FIGURIN, blanc de chine. Ming dynastin.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
746. FIGURIN, flintgods. 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1294. FIGURIN, förgylld brons. Mongoliet, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1295. FIGURIN, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1252. FIGURIN, glaserat lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1258. FIGURIN, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1267. FIGURIN, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1263. FIGURIN, keramik. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1529. FIGURIN, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1528. FIGURIN, keramik. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1256. FIGURIN, keramik. Yuan/Ming dynastin.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1351. FIGURIN, kvarts. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1348. FIGURIN, kvarts. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1248. FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1259. FIGURIN, lergods. Ming dynastin.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1261. FIGURIN, lergods. Ming dynastin.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1274. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin eller äldre.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1286. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1275. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
779. FIGURIN, porslin. Höchst, troligen 1700 talets andra hälft.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
775. FIGURIN, porslin. Ludwigsburg, 1760-65.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
742. FIGURIN, porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
757. FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
763. FIGURIN, porslin. Meissen, 1920-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
774. FIGURIN, porslin. Nymphenburg, modell av Franz Anton Bustelli, ca 1760.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1382. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1462. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, ca 1800.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1530. FIGURIN, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1527. FIGURIN, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1350. FIGURIN, rökkvarts. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1279. FIGURIN/HÄNGE, jade. Qing dynastin.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
743. FIGURINER, ett par, porslin. Marieberg, Stens period (1768-88).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
762. FIGURINER, ett par, porslin. Meissen, 1920-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1526. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1376. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1391. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1342. FIGURINER, tre stycken, bergkristall. Qing dynastin.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1338. FIGURINER, tre stycken, bergkristall. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1341. FIGURINER, två stycken, bergkristall. Qing dynastin.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
756. FIGURINER, två stycken, porslin.  Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1534. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1589. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
436. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
391. FLAMLÄNDSK SKOLA, olja på duk, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
392A. FLAMLÄNDSK SKOLA, olja på pannå, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1590. FLASKOR, ett par, porslin. Japan, Edo perioden (1603 - 1868). Tokugawa.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
707. FONTÄN. Bolinders verkstad, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
357. Ferdinand Fagerlin, "Den förhånade ungkarlen".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
355. Ferdinand Fagerlin, "Den förtvivlade friaren".
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
354. Ferdinand Fagerlin, Överraskad.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
224. Ferdinand Max Bredt, Divan med vilande dam.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
776. Figurin, porslin. Ludwigsburg.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1291. Figurin, trä. Ming dynastin.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK