421
238094

CARL MALMSTEN, ett par fåtöljer, Nordiska Kompaniet ca 1925-28.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 090 - 1 360 EUR
1 160 - 1 450 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Stoppade, bemålade i ljusgrönt och guld. En märkt med metallbricka NORDISKA KOMPANIET R 1782 -C 19450.

Slitage, restaurerad bemålning.(2)

Red. Otto Schulz, "Tidskriften Boet", Götegborg 1928, se bild sid 4, från 'Blå Rummet', Ulriksdals Slott.
Denna modell utgjorde del av Stockholmarnas gåva till Kronprinsparet; Gustav Adolf och Louise Mountbatten. Möblemanget ställdes ut på Nationalmuseum år 1925 och rönte stor uppskattning av samtiden.

This armchair was part of a set of furniture designed by Carl Malmsten and given to the crown prince Gustav Adolf and Louise Mountbatten from the city of Stockholm as an engagement gift.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1035. Skulptur, förgylld brons. De Sex dynastierna, eller tidigare.
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
Budhistorik
155 000

ditt bud
Aktuellt bud:
155 000 SEK