300
264515

Emil Heilborn

(Sverige, 1900-2003)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
879 - 1 050 EUR
933 - 1 120 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Emil Heilborn
(Sverige, 1900-2003)

"Vårhälsning", 1934

Signerad Emil Heilborn. Även stämplad "Foto Emil Heilborn" a tergo samt på bakstycket. Vintage. Silvergelatinfotografi 23,5 x 29,5 cm.

Petter Österlund, "Emil Heilborn", 2003, avbildad helsida sid 46.

Motiv från Skansen 1934, förmodligen Valborgsmässoafton.

Formgivare

Emil Heilborn var en svensk fotograf född i Ryssland. Heilborn startade sin karriär som ingenjör men började amatörfotografera under åren 1923-1927 på resor till bland annat USA. Några av bilderna publicerades i Dagens Nyheter och Heilborn fortsatte att fotografera. Hans specialitet blev industri- och reklamfotografering i modernistisk anda. Han avbildade maskiner och människor i svartvitt, med dynamiska diagonaler och spännande vinklar. Teknisk noggrannhet och skicklig ljussättning är kännetecknande. På slutet av 1930-talet arbetade Heilborn även med film och skapade en rad industrifilmer och skärgårdsfilmer. På 1970-talet arbetade han som fotograf på Nordiska Museet i Stockholm. Hans fotografier fick ett genombrott i New York på Robert Mann Gallery när Heilborn var 93 år gammal.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

205. Louis Comfort Tiffany / Tiffany Studios, fotografiram, brons och marmorerat glas, "Pine needles", modell "948", New York, Art Nouveau.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
28 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
Aktuellt bud:
32 000 SEK