216
271694

Josef Pankiewicz

(Sverige, 1866-1940)
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 180 - 7 060 EUR
6 450 - 7 370 USD
Klubbat pris
105 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Josef Pankiewicz
(Sverige, 1866-1940)

"Ponte Rialto"

Signerad Pankiewicz samt a tergo signerad Pankiewicz och daterad Venezia 1931. Pannå 41,5 x 33 cm.

"Pankiewicz". Wystawa grupy «Pryzmat». Institut Propagandy Sztuki, Warszawa, maj-juni 1933. Sid 26, kat. nr 124 samt avbildad helsida 53.

Utställningskatalog från 1933 medföljer, målningen avbildad på sidan 53 som kat.nr 124.