"Ponte Rialto"
Signerad Pankiewicz samt a tergo signerad Pankiewicz och daterad Venezia 1931. Pannå 41,5 x 33 cm.
"Pankiewicz". Wystawa grupy «Pryzmat». Institut Propagandy Sztuki, Warszawa, maj-juni 1933. Sid 26, kat. nr 124 samt avbildad helsida 53.
Utställningskatalog från 1933 medföljer, målningen avbildad på sidan 53 som kat.nr 124.