534
269896

VÄGGPENDYL, av Joachim Hovensköld d.ä. (verksam i Stockholm 1767 - 1800). Gustaviansk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
12 500 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Vitlackerad urtavla märkt "J Hovensköld Stockholm". Dekor av urna och lagergirlander. Höjd 93, bredd 48 cm. Pendel medföljer.

Ställvis krederingsbortfall, urtavla med ställvis slitage.