507
303050

Sam Francis

(USA, 1923-1994)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
52 300 - 69 700 EUR
54 700 - 73 000 USD
Klubbat pris
785 000 SEK

Sam Francis
(USA, 1923-1994)

Utan titel

Stämpelsignerad Sam Francis på etikett a tergo. Akryl på papper 91 x 182 cm.

Proveniens

Gallery Delaive, Amsterdam.
Galleri GKM, Malmö.
Privat samling, Sverige.

Galleri GKM, Malmö, "Sam Francis - works on paper", 29 januari - 18 mars 2000.

Märkt a tergo: Sam Francis Estate SF 91-110.

Sam Francis räknas in i kretsen kring Action Painting, under femtio- och sextiotalets USA. Begreppet syftar på tanken på färg som levande materia, ett spontant och omedelbart uttryck för konstnärens känslor och sinnesstämning. Själva målarakten tillskrevs stor betydelse och bilden av den vilde tio år äldre Jackson Pollock blir i princip sinnebilden för Action Painting. Själv hade Sam Francis, efter att ha skadats i en flygolycka, börjat studera måleri för en annan storhet: Mark Rothko, och till målarlynnet står han nog närmare sin mer andliga och inåtskådande läromästare, än den mer expressive och machoaktige Pollock.

Formatet är betydelsefullt för Francis. Flödet ska fylla hela synfältet och uppfylla betraktarens medvetande. Den akvablå färgen har en lugnande effekt och de formationer som droppandet av den stundtals transparenta akrylfärgen skapar är suggestiva och meditativa.

Det ljuva och nästan melodiösa för tankarna till Matisse och hans övertygelse att konst ska väcka lustfyllda känslor hos betrakaren. Kopplingen är heller inte helt irrationell, då Francis faktiskt under långa tider var verksam i Paris.

Sam Francis hade en strålande internationell karriär och ställde ut på Dokumenta i Kassel vid ett flertal tillfällen och var redan under sin livstid en självklarhet i världens största samlingar av efterkrigstidens amerikanska konst. Han var också mycket god vän med den legendariske Pontus Hultén, Moderna Museets berömda chef under sextio- och sjuttiotalen. Det är därför som Moderna kan stoltsera med ett tiotal målningar av Sam Francis. Museisamlingens Blue Ball, påminner starkt om detta mycket vackra verk.