1682
294484

FAT, porslin. Ming dynastin, med Xuande sex karaktärers märke.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
12 500 SEK

Dekor i undergalsyrblått av ryttare. Diameter 14,4 cm.

Små kantnagg, glasyrnötning.

Proveniens

Purchased at Viktoria Lindströms Antikhandel, Stockholm 1965.