1764
309005

PENSELBAD, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-1627).

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
439 - 615 EUR
466 - 653 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

I form av en sko, dekor i underglasyrblått. Längd 9,2 cm.

Spricka, insides kantnagg. Ställ medföljer.

Proveniens

The Stenbeck Collection. Previously in the Richard F Flint Collection, New Haven, lot no 55.

"Den Befriade Penseln, 300 år av Kinesiskt porslin och konsthantverk". 4/6-3/9-2000. Heinola Konstmuseum och Stadsmuseum. Cat no 19.