204
319860

Gustav Adolf Goldberg

(Tyskland, 1848-1911)
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 230 - 6 100 EUR
5 470 - 6 390 USD
Klubbat pris
58 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Gustav Adolf Goldberg
(Tyskland, 1848-1911)

Nymf i skogslandskap

Signerad Gust. Goldberg och daterad München 1876. Duk 175 x 88 cm.

Proveniens

Köpt på Bukowskis Internationella vårauktion, maj 1997, auktion nr 504, kat.nr 282, av nuvarande ägaren.

Konstnären var verksam i München och inspirerades av Julius Kronbergs verk "Jaktnymfen" utförd ett år tidigare.