315781

Julia Beck

(Sverige, 1853-1935)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
56 000 SEK
Julia Beck
(Sverige, 1853-1935)

Träd vid flodbank

Signerad Julia Beck. Duk 24 x 41 cm.

Proveniens

Fransk privatsamling till 2012.

Målningen kommer att publiceras i Kåa Wennbergs bok om Julia Beck vilken utkommer i samband med Zornmuseets kommande utställning av Julia Beck, sommaren 2012.

Motivet till denna nyupptäckta målning är troligtvis hämtat ifrån floden Risle i Eure i Normandie vid Val St Martin nära Beaumont le Roger där Julia Beck var bosatt 1887-88. Detta skogs- och flodlandskap har inspirerat henne till en serie nydanande målningar med Risle som centralt motiv, bl. a. "Nénuphars (Näckrosor)", olja på duk 65 x 50 cm, vilken såldes på Bukowskis hösten 2009 för ett världsrekordpris för måleri av Julia Beck. I den aktuella målningen har Julia Beck lagt fokus på flodens omkringliggande vegetation.