77
310038

Victor Forssell

(Sverige, 1846-1931)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Victor Forssell
(Sverige, 1846-1931)

"Stadsutkant, vinter"

Signerad Victor Forssell och daterad -79. Pannå 31,5 x 40,5 cm.

Proveniens

S. Neumans konsthandel, Stockholm.
Direktör Gunnar Philipsons samling, Stockholm.
Bukowski Auktioner, auktion nr 427, 30 okt 1984, kat nr 47.
Direktör Arne Nilsson, Sandviken (inköpt på auktionen ovan).

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, utställning arrangerad av Sveriges Allmänna Konstförening, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", 1944, kat nr 105 (avbildad i utställningskatalogen).
Sveriges Allmänna Konstförening, Konstnärshuset, Stockholm, "Minnesutställning över Victor Forssell", sept 1950, kat nr 7.

Viggo Loos, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", SAK, 1945, omnämnd sid 272-273, avbildad halvsida sid 272 samt upptagen i katalogen sid 347 (under titeln "Byns utkant").
Viggo Loos, "Victor Forssell", SAK, 1951, upptagen i katalogen, sid 230, omnämnd sid 34-35 samt avbildad halvsida, sid 35.