DICK BEER, olja på duk, stämpelsignerad.
Utsikt från fönster Boulevard Edgar Quinet. Duk 73 x 60 cm.
I arv inom konstnärens familj.
Göteborgs Konsthall, "Minnesutställning", 1944.
Nationalmuseum, Stockholm, 1944.
Åmells Konsthandel, Stockholm, nr 449.
Millesgården, Stockholm, "Dick Beer - Impressionist och Kubist", 2 juni - 9 september 2012.