Kan inte nå servern

Höstens Moderna 569

 
856 föremål
682. MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 262 x 194 cm.
682. MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 262 x 194 cm.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
659. MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 214 x 137 cm. Signerad AB MMF BN.
659. MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 214 x 137 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
657. MATTA. "Spättan blå". Gobelängteknik. 213 x 140 cm. Signerad AB MMF BN.
657. MATTA. "Spättan blå". Gobelängteknik. 213 x 140 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
697. MATTA. "Tigerfällen". Rya. 201 x 122 cm. Signerad AB MMF BN.
697. MATTA. "Tigerfällen". Rya. 201 x 122 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
671. MATTA. "Vit botten". Rölakan. 333 x 252 cm. Signerad MMF.
671. MATTA. "Vit botten". Rölakan. 333 x 252 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
666. MATTA. "Ängarna". Flossa. 304,5 x 214 cm. Märta Måås-Fjetterström.
666. MATTA. "Ängarna". Flossa. 304,5 x 214 cm. Märta Måås-Fjetterström.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
668. MATTA. "Örtagården". Flossa. 329,5 x 226,5 cm. Signerad AB MMF.
668. MATTA. "Örtagården". Flossa. 329,5 x 226,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
665. MATTA. Flossa. 543,5 x 334 cm. Sverige 1920-30-tal.
665. MATTA. Flossa. 543,5 x 334 cm. Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
664. MATTA. Flossa. 835 x 473,5 cm. Sverige 1920-30-tal.
664. MATTA. Flossa. 835 x 473,5 cm. Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
692. MATTA. Rölakan. 203 x 136,5 cm. Signerad AMB. Sverige omkring 1960.
692. MATTA. Rölakan. 203 x 136,5 cm. Signerad AMB. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
696. MATTA. Rölakan. 231,5 x 165,5 cm. Sverige 1960-70-tal.
696. MATTA. Rölakan. 231,5 x 165,5 cm. Sverige 1960-70-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
693. MATTA. Rölakan. 244 x 173,5 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjöqvist).
693. MATTA. Rölakan. 244 x 173,5 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjöqvist).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
695. MATTA. Rölakan. 295,5 x 200,5 cm. Signerad MRR.
695. MATTA. Rölakan. 295,5 x 200,5 cm. Signerad MRR.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
689. MATTA. Rölakan. 331,5 x 262,5 cm. Signerad B. Sverige omkring 1960.
689. MATTA. Rölakan. 331,5 x 262,5 cm. Signerad B. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
824. MONA MORALES SCHILDT, vas, "Ventana", Kosta.
824. MONA MORALES SCHILDT, vas, "Ventana", Kosta.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
284. Madeleine Pyk, Cafe de Vins Biqueurs.
284. Madeleine Pyk, Cafe de Vins Biqueurs.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
285. Madeleine Pyk, Krögarfamiljen.
285. Madeleine Pyk, Krögarfamiljen.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
285A. Madeleine Pyk, Tiger.
285A. Madeleine Pyk, Tiger.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
161. Maj Bring, "Le Saint-Louis, Paris".
161. Maj Bring, "Le Saint-Louis, Paris".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
307. Man Ray, "Hermaphrodite".
307. Man Ray, "Hermaphrodite".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
385A. Marc Chagall (Efter), "Aleko".
385A. Marc Chagall (Efter), "Aleko".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
386. Marc Chagall (Efter), "Bataille de fleurs", ur: "Nice et la Côte d'Azur".
386. Marc Chagall (Efter), "Bataille de fleurs", ur: "Nice et la Côte d'Azur".
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
388. Marc Chagall (Efter), "Couple dans les mimosas", ur "Nice et la Côte d'Azur".
388. Marc Chagall (Efter), "Couple dans les mimosas", ur "Nice et la Côte d'Azur".
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
387. Marc Chagall (Efter), "Couple et poisson", ur "Nice et la Côte d'Azur".
387. Marc Chagall (Efter), "Couple et poisson", ur "Nice et la Côte d'Azur".
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
391. Marc Chagall (Efter), "L'ange du jugement".
391. Marc Chagall (Efter), "L'ange du jugement".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
384. Marc Chagall (Efter), "Les coquelicots".
384. Marc Chagall (Efter), "Les coquelicots".
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
389. Marc Chagall (Efter), "Sirène au poète", ur; "Nice et la Côte d'Azur".
389. Marc Chagall (Efter), "Sirène au poète", ur; "Nice et la Côte d'Azur".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
394. Marc Chagall, "Chagall Lithographe I-II, 1922-1962", Fernand Mourlot.
394. Marc Chagall, "Chagall Lithographe I-II, 1922-1962", Fernand Mourlot.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
393. Marc Chagall, "Chagall", Jacques Lassaigne.
393. Marc Chagall, "Chagall", Jacques Lassaigne.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
374. Marc Chagall, "Chloe is carried off by the Methymneans", ur: "Daphnis and Chloe".
374. Marc Chagall, "Chloe is carried off by the Methymneans", ur: "Daphnis and Chloe".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
392. Marc Chagall, "Dessins pour la Bible". Verve Vol X, No 37-38.
392. Marc Chagall, "Dessins pour la Bible". Verve Vol X, No 37-38.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
395. Marc Chagall, "La Baie des Anges".
395. Marc Chagall, "La Baie des Anges".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
382. Marc Chagall, "La Sainte famille".
382. Marc Chagall, "La Sainte famille".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
376. Marc Chagall, "La baie des anges".
376. Marc Chagall, "La baie des anges".
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
380. Marc Chagall, "Le Chevalet".
380. Marc Chagall, "Le Chevalet".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
378. Marc Chagall, "Le Village".
378. Marc Chagall, "Le Village".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
375. Marc Chagall, "Le grand bouquet".
375. Marc Chagall, "Le grand bouquet".
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
379. Marc Chagall, "Le jeu des arlequins".
379. Marc Chagall, "Le jeu des arlequins".
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
373. Marc Chagall, "Paysage au coq".
373. Marc Chagall, "Paysage au coq".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
383. Marc Chagall, "Paysan a la chèvre".
383. Marc Chagall, "Paysan a la chèvre".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
381. Marc Chagall, "Rêve familier".
381. Marc Chagall, "Rêve familier".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
377. Marc Chagall, Ur: "Le Cirque".
377. Marc Chagall, Ur: "Le Cirque".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
346. Marguerite Zorach, "The Awakening" (Edens lustgård).
346. Marguerite Zorach, "The Awakening" (Edens lustgård).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
412. Marino Marini, "Cavalier sur fond vert".
412. Marino Marini, "Cavalier sur fond vert".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
401. Max Ernst, "Les noces interrompues".
401. Max Ernst, "Les noces interrompues".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
402. Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril".
402. Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
329. Max Papart, "Couple en jaune et bleu".
329. Max Papart, "Couple en jaune et bleu".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
445. Meret Oppenheim, "Parapapillonneries" (André Pieyre de Mandiargues).
445. Meret Oppenheim, "Parapapillonneries" (André Pieyre de Mandiargues).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
283. Mårten Andersson, Spelman vid fors.
283. Mårten Andersson, Spelman vid fors.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
470. NILS FOUGSTEDT, sannolikt, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1926.
470. NILS FOUGSTEDT, sannolikt, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1926.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
801. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
801. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
808. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
808. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
806. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
806. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
802. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
802. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
807. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
807. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
804. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
804. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
805. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
805. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
809. NILS LANDBERG, vas, Orrefors 1960.
809. NILS LANDBERG, vas, Orrefors 1960.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
810. NILS LANDBERG, vas, Orrefors 1961.
810. NILS LANDBERG, vas, Orrefors 1961.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
576. NORDISKA KOMPANIET, stolar, 6 st, Stockholm ca 1923.
576. NORDISKA KOMPANIET, stolar, 6 st, Stockholm ca 1923.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
216. Nils von Dardel, "Parisergata".
216. Nils von Dardel, "Parisergata".
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
160 000 - 180 000 SEK
152A. Nils von Dardel, "Vattenfallet".
152A. Nils von Dardel, "Vattenfallet".
Klubbat pris 
21 000 000 SEK
556. OKÄND FORMGIVARE, bord, Art Nouveau, ca 1900.
556. OKÄND FORMGIVARE, bord, Art Nouveau, ca 1900.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
585. OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, 1920-30-tal.
585. OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
628. OKÄND FORMGIVARE, skåp, Reiners Möbler, Mjölby, 1940-tal.
628. OKÄND FORMGIVARE, skåp, Reiners Möbler, Mjölby, 1940-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
610. OKÄND FORMGIVARE, soffa, Sverige 1930-40-tal.
610. OKÄND FORMGIVARE, soffa, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
611. OKÄND FORMGIVARE, soffa, Sverige, 1930-40-tal.
611. OKÄND FORMGIVARE, soffa, Sverige, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
558. OKÄND FORMGIVARE, stolar ett par, möjligen Danmark 1920-30-tal.
558. OKÄND FORMGIVARE, stolar ett par, möjligen Danmark 1920-30-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
588. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, möjligen Atelier Torndahl, Sverige 1920-30-tal.
588. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, möjligen Atelier Torndahl, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
552. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, sannolikt Wien, Österrike ca 1910.
552. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, sannolikt Wien, Österrike ca 1910.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
814. OLLE ALBERIUS, vas, ariel, Orrefors 1978.
814. OLLE ALBERIUS, vas, ariel, Orrefors 1978.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
815. OLLE ALBERIUS, vas, ariel, Orrefors 1979.
815. OLLE ALBERIUS, vas, ariel, Orrefors 1979.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
816. OLLE ALBERIUS, vas, ariel, Orrefors 1986.
816. OLLE ALBERIUS, vas, ariel, Orrefors 1986.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
364. OLLE BAERTLING, färgserigrafi, signerad med kulspetspenna och numr 59/115.
364. OLLE BAERTLING, färgserigrafi, signerad med kulspetspenna och numr 59/115.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
570. OLOF HULT, trädgårdsurna, "Mikrokosmos", Näfveqvarns Bruk.
570. OLOF HULT, trädgårdsurna, "Mikrokosmos", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
792. ORREFORS, vas, jugend.
792. ORREFORS, vas, jugend.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
574. OTAR HÖKERBERG, sannolikt, taburetter, ett par, Sverige ca 1925.
574. OTAR HÖKERBERG, sannolikt, taburetter, ett par, Sverige ca 1925.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
173. OTTO G CARLSUND, Gouache. Signerad OGC och daterad VI -34.
173. OTTO G CARLSUND, Gouache. Signerad OGC och daterad VI -34.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
171. OTTO G CARLSUND. Gouache och akvarell. Signerad Carlsund och daterad -32.
171. OTTO G CARLSUND. Gouache och akvarell. Signerad Carlsund och daterad -32.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
619. OTTO SCHULZ, fåtölj, "Schulz", Jio Möbler, 1940-50-tal.
619. OTTO SCHULZ, fåtölj, "Schulz", Jio Möbler, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
618. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler, 1940-50-tal.
618. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
615. OTTO SCHULZ, spegel, Boet, Göteborg 1940-tal.
615. OTTO SCHULZ, spegel, Boet, Göteborg 1940-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
362. Olle Baertling, "DENO", ur: "Les triangles de Baertling".
362. Olle Baertling, "DENO", ur: "Les triangles de Baertling".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
261. Olle Bonniér, "Membran".
261. Olle Bonniér, "Membran".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
258. Olle Bonniér, "Pulserande dubbelmembran".
258. Olle Bonniér, "Pulserande dubbelmembran".
Klubbat pris 
600 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
259. Olle Bonniér, Utan titel.
259. Olle Bonniér, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK