Tenn och mässing, cylindrisk på fotklack, dekor av horisontella band. Stämplad med Schreuder & Olssons fimastämpel, OLLERS GJUTET TENN, K9 och L8. Höjd 19,5 och 24 cm.
Slitage. (2)
Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 562.
Hedqvist, Jacobson & Gerber, "Modernt svenskt tenn", Stockholm 2004, modellen avbildad sid 110.