Kan inte nå servern
129
356955

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Utropspris
450 000 - 500 000 SEK
39 200 - 43 600 EUR
41 100 - 45 600 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)

ANDERS ZORN, akvarell, signerad och daterad -83.

Rättvikskulla. Gåvodedikation i blyerts i nedre vänster hörn: "Till vännen Squire Oct 31 1896". 65 x 37 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Ursprungligen i George Squires (Zorns färghandlare) samling, London.
Privatsamling Sverige.

Litteratur

Ernst Malmberg, "Larsson-Liljefors-Zorn. En återblick", 1919, möjligtvis omnämnd sid 88 ("Rättvikskulla").

Övrig information

Anders Zorn tillbringade första halvan av år 1883 i London där han målar "porträtter av unga ladys och lever snobbigt". Vidare har Zorn upptäckt att "Amerika är en lönande marknad" samtidigt som han förbereder en resa till Japan. Som om inte detta vore nog passar Zorn också på att besöka Salongen i Paris varifrån han den 26 maj rapporterar till Hugo Geber i London: "Snöklockan av Hasselberg var den bästa skulptur jag såg och en av de bästa jag någonsin sett". Imponerande nog hinner Zorn i juli månad även med en resa till Amsterdam varifrån han skriver till Emma den 29 juli att han hälsar på "de gamla gossarna Rembrandt och Frans Hals".

Kosmopoliten Zorn återvänder sedan hem till Sverige där han under augusti och september befinner sig i Dalarna -Mora, Leksand och Skattungbyn. Från Skattungbyn skriver Zorn till Emma den 10 september: "Jag roar mig bastant" [...] "ställer till med dans varannan natt, klär mig till Orsapojke och dansar orsapolka så vilt att jag vanligtvis sopar rent golv och får dansa ensam".

Zorns konstnärliga produktion bär vittnesbörd om att det även gavs tid till måleri. Zorns akvareller från denna period kan motivmässigt kopplas samman med arbeten av målare som Höckert, Zoll och Nordenberg.
När Zorn ikläder sig rollen som skildrare av dalfolkets liv är det emellertid med ett handlag som präglas av konstnärens pregnanta handlag som akvarellist.

Katalognumret "Rättvikskulla" präglas av det finstämda valörmåleriet där klädedräktens praktfulla färgaccenter på ett raffinerat sätt spelas ut mot den mörka bakgrunden. Zorns säkra handlag med penseln har åstadkommit en elegant komposition där den uppklädda kullan blygt blickar ned mot marken med den säkert återgivna handen lätt vilande mot höften där den snuddar vid hennes randiga bredda.

Formgivare

Anders Zorn föddes i Mora 1860. Redan vid unga år förstod man att han hade konstnärliga anlag, 1875 reste han därav till Stockholm och började som elev vid dåvarande Slöjdskolan (nu Tekniska högskolan) i Stockholm och inom kort började han på Konstakademin. Från början tänkte han bli skulptör, men inom kort tog akvarellmåleriet över, det medium som skulle bli hans ända fram till 1887. På elevutställningen 1880 fick Zorn sitt genombrott med akvarellen "I sorg". Följande år vinner Zorn också internationellt rykte som porträttmålare. Hans akvarellmåleri når snart sin absoluta höjdpunkt, hans mest kända verk från perioden är Vårt dagliga bröd från 1886. Kort därefter övergår Zorn till oljemåleri, vilket sker med omedelbar framgång. Huvudsakligen vilade hans rykte på hans porträttkonst och han kom att avporträttera många storheter, till och med presidenter, exempelvis avporträtterades Theodore Roosevelt i en etsning. Just hans etsningar kom i hög grad att bidra till hans framgång. I slutet av 1880-talet började Zorn att arbeta i den genre som alltmer skulle komma att bli hans kännetecken, nakenhet i det fria. Vattnets rörelser och ljusets reflexer på vattenytan hade länge intresserat honom och nu komplicerades motivet genom att placera en modell vid eller i vattnet, i syfte att skildra en syntes mellan natur och människa. 1896 flyttade makarna Zorn hem till Sverige och Zorngården i Mora, som medförde ett ökat intresse för hembygden, vilket kom att speglas i hans kommande måleri. Av konstnärens scener från Moratrakten, dess allmoge och urgamla traditioner var "Midsommardansen", idag vid Nationalmuseum, den målning som Zorn själv värderade högst.

Läs mer