149
407110

Axel Törneman

(Sverige, 1880-1925)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 450 - 7 270 EUR
5 800 - 7 730 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Axel Törneman
(Sverige, 1880-1925)

Porträtt av konstnärens hustru

Signerad Törneman och daterad 1909. Duk 88 x 64 cm.

Proveniens

Nordén auktioner AB, Stockholm, auktion nr 8, 11 maj 1993, kat nr 99.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1209. Antik kinesisk meditationsmatta. Sen Qingdynasti, omkring år 1900. Mått ca 357,5x60 cm.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
5 500 SEK