(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1936. Tillverkad efter 1941.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre skador. Möjligen senare fransar varav några skadade.
Bukowskis har bara sålt detta mönster två gånger tidigare. Senast var 2006.