33
416824

JOHN KANDELL, fåtölj, "Kontrast", Källemo.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Vitoljat laminerat böjträ av bok, blålackerad trästomme, armlän av svartlackerat stål. Brännstämplad.

Smärre slitage.

Proveniens

Enligt påskrift undertill gåva till HC Ericson (1945-2012) från Sven Lundh 1995.

Modellen som finns med och utan armstöd, formgiven år 1988 och har enligt uppgift från Källemo endast tillverkats i ca 20 exemplar.