SKRIVBORD MED UPPSATS. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Partners desk. Fanerat med valnöt, mahogny och lövträ. Beslag av förgylld mässing. I sargen tio lådor. Lös uppsats med tre lådor och två fack. Längd 146, bredd 82, höjd 75,5, höjd inkl. uppsats 99 cm. Nyckel medföljer.
Ursprungligen svärtat.
×
Logga in
Kunde inte logga in