Fanerad med jakaranda, amarant och färgat lövträ. Beslag och listverk av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av rosettupphängda medaljonger med blommor. I översta lådan Stockholms snickareämbetes runda stämpel. Längd 69, bredd 44, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.
Lagad skiva.